środa, 20 kwietnia 2011

WIELKI PIĄTEK

Siedem słów Chrystusa na krzyżu

NABOŻEŃSTWO KU CZCI MĘKI PAŃSKIEJ
Siedem słów Chrystusa na krzyżu
Nabożeństwo poleca się odprawić w ostatnich dwóch tygodniach Wielkiego Postu, można je także odprawić podczas adoracji przy Bożym Grobie.
Pieśń: Wisi na krzyżu
L,: Panie, chcemy w skupieniu rozważyć słowa, które wypowiedziałeś w godzinie śmierci, Twoje ostatnie siedem słów. Albowiem niebo i ziemia przeminą, ale słowa Twoje, Panie, nie przeminą. Dzisiaj, kiedy usłyszycie głos Boga, nie zatwardzajcie serc waszych. Twoje słowa bowiem, Panie, są duchem i życiem. Ty sam masz słowa ży¬cia wiecznego.

I.
L.: Posłuchajmy w skupieniu pierwszej wypowiedzi Chrystusa na krzyżu: Gdy przyszli na miejsce zwane „Golgota - Czaszka" ukrzyżowali tam Jego i złoczyńców, jednego po prawej, drugiego po lewej Jego stronie. Lecz Jezus mówił: Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią" (Łk 23, 33-34)
W.: Chwała Tobie, Słowo Boże.
V.: Cierpienie przeżywane przez Chrystusa jest skutkiem ludzkich grze¬chów i złości. Oprawcy zadają mu udręki najbardziej okrutne, a On modli się do Ojca o przebaczenie dla nich. Ludzie źli są dla Niego najbardziej godni litości, gdyż człowiek zły jest człowiekiem nie¬szczęśliwym. Umiejmy także i my przebaczać ludziom złym i pro¬sić Boga za nich, o ich nawrócenie.
Chwila rozważania w ciszy, potem:
K.: Panie Jezu, który dałeś nam na krzyżu przykład, jak ma¬my przebaczać, udziel nam siły do przebaczenia tym, któ¬rzy względem nas zawinili — Ciebie prosimy:
W.: Wysłuchaj nas, Panie!
Pieśń: Bądź mi litościw
II.
L.: Posłuchajmy drugiej wypowiedzi Chrystusa na krzyżu: Jeden ze złoczyńców, których tam powieszono, urągał Mu: „Czy Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas". Lecz drugi, karcąc go, rzekł: „Ty nawet Boga się nie bo¬isz, chociaż taką samą karę ponosisz? My przecież - spra¬wiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczyn¬ki, ale On nic złego nie uczynił". I dodał: „Jezu, wspo¬mnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego Królestwa". Je¬zus odpowiedział: „Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze mną będziesz w raju". (Łk 23, 39—43).W.: Chwała Tobie, Słowo Boże.
L.: Jezus jest Bogiem i naszym Bratem, zwie się Emanuel, to znaczy „Bóg z nami" - z nami, czyli ze wszystkimi ludźmi, nawet ze zło¬czyńcami. Między nimi przecież umiera na krzyżu. Jeśli tak gorąco chce być z nami zawsze i wszędzie, my również nie opuszczajmy Go nigdy i podążajmy za Nim, bo On jest Drogą, Prawdą i Żydem.
Chwila rozważania w ciszy, potem:
K : Panie Jezu, który przez śmierć podzieliłeś los wszystkich ludzi, wierzymy, że z Tobą wiecznie żyć będziemy, trwaj przy nas w godzinę śmierci i przyjmij nas jak łotra do raju. — Ciebie prosimy:
W.: Wysłuchaj nas, Panie!
Pieśń: Boże litościwy
III.
L.: Wysłuchajmy trzeciej wypowiedzi Chrystusa na krzyżu: Obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jezusa i siostra Mat¬ki Jego, Maria, żona Kleofasa i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok niej ucznia, któ¬rego miłował, rzekł do Matki: „Niewiasto, oto syn twój". Następnie rzekł do ucznia: „Oto Matka twoja". I od tej go¬dziny uczeń wziął ją do siebie. (J 19, 25—27a). Chwała Tobie, Słowo Boże.
W.: Chwała Tobie, Słowo Boże.
L.: Jezus mówił tym dwojga ludziom, którzy byli Mu najbliżsi i trwali przy Nim do końca, aby również dla siebie byli bliscy. Przez Niego są ze sobą spokrewnieni. I my także jesteśmy ze sobą nawzajem spokrewnieni w Krwi Chrystusa. I każdy człowiek — nawet naj¬dalszy — jest naszym bratem.
Chwila rozważania w ciszy, potem:
K.: Panie Jezu Chryste wyznając, że Twoja Matka jest Ma¬tką naszą, a my wszyscy jesteśmy w Tobie braćmi i sios¬trami; prosimy Cię, spraw, abyśmy zawsze żyli tak, jak przystoi wspólnocie świętych. — Ciebie prosimy:
W.: Wysłuchaj nas, Panie!
Pieśń: Matko Najświętsza, łub Stała Matka boleściwa.
IV.
L.: Czwarta wypowiedź Chrystusa na krzyżu: Od godziny szó¬stej mrok ogarnął całą ziemię, aż do godziny dziewiątej. Około godziny dziewiątej Jezus zawołał donośnym głosem: „Eli, Eli, lema Sabachthani?" — to znaczy — Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił ? (Mt 27, 45—46). Chwała Tobie, Słowo Boże.
W.: Chwała Tobie, Słowo Boże.
L.: Jezus z Nazaretu, Syn Boga Żywego, wisi między niebem i ziemią. Na drzewie krzyża ukazuje się cała samotność i bezradność ludz¬kiego życia. Jezus woła słowami, które stanowią własność całej ludzkości: Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił... Oto jawią się nam w pamięci słowa psalmisty: A ja jestem robak, nie człowiek... robak przez ludzi wzgardzony (Ps 22, 7).
Chwila rozważania w ciszy, potem:
K .: Panie Jezu, który zstąpiłeś w otchłań osamotnienia i opu¬szczenia, w chwilach milczenia i pozornej nieobecności Boga pomóż nam, abyśmy nie przestawali do Ciebie wo¬łać: — Ciebie prosimy:
W. :Wysłuchaj nas, Panie!
Pieśń: Pamiętaj człowiecze , lub Nie opuszczaj nas.
V.
L.: Piąta wypowiedź Chrystusa na krzyżu: Potem Jezus świa¬dom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pis¬mo, rzekł: „Pragnę". Stało tam naczynie pełne octu. Nało¬żono więc na hizop gąbkę pełną octu i do ust Mu podano (J 19, 28—29). Chwała Tobie, Słowo Boże.
W.: Chwała Tobie, Słowo Boże.
L.: Wszelka tęsknota tej ziemi skupia się w Chrystusowym słowie: „Pragnę" - i wszystkie rozczarowania kryją się w tym occie, któ¬ry zwilżył wargi Jezusa. Tęsknota ludzkich serc jest większa niż zaspokojenie, które może dać ziemia. Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości - powiedział Pan.
Chwila rozważania w ciszy, potem: K.: Panie Jezu Chryste, który wzywasz pragnących, aby przy¬szli do wody życia, prowadź nas do Twoich źródeł i zaspo¬kój nasze pragnienie. - Ciebie prosimy:
W.: Wysłuchaj nas, Panie!
Pieśń: Pójdź do Jezusa, lub Ciebie całą duszą pra¬gnę.
VI.
L.: Szósta wypowiedź Chrystusa na krzyżu: Gdy Jezus skosz¬tował octu, rzekł: „Wykonało się" (J 19, 30) Chwała Tobie, Słowo Boże.
W.: Chwała Tobie, Słowo Boże.
L.: Jezus zwiastuje tajemnicę swojej śmierci. Promieniuje już z Niego świt Wielkiej Nocy. W chwili śmierci rodzi się nowe życie. Nie tyl¬ko o zakończeniu swoich cierpień mówi Jezus, ale o drodze do życia, którą nam otworzył.
Chwila rozważania w ciszy, potem: K.: Panie Jezu Chryste, który otwarłeś nam drogę ze śmierci do życia, z ciemności do światła, pomóż nam, abyśmy żyli jako dzieci światłości. Ciebie prosimy:
W.: Wysłuchaj nas, Panie!
Pieśń: Jam gościem na tym świecie lub Do Ciebie, Panie.
VII.
L.: Wysłuchajmy teraz siódmej wypowiedzi Chrystusa na krzy¬żu: Było już około godziny szóstej i mrok ogarnął całą zie¬mię aż do godziny dziewiątej. Słońce się zaćmiło i zasłona przybytku rozdarła się przez środek. Wtedy Jezus zawołał donośnym głosem: „Ojcze, w Twoje ręce powierzam du¬cha mojego". Po tych słowach wyzionął ducha (Łk 23, 44-46). Chwała Tobie, Słowo Boże.
W.: Chwała Tobie, Słowo Boże.
K.: Jeszcze raz wola Jezus do Ojca. Oddał Mu się całkowicie. Jego po¬karmem było czynić wolę Tego, który Go posłał. Ostatnie wołanie Jezusa na krzyżu wyjawia tajemnicę Jego osoby. I my mamy sta¬rać się być takimi jak On- w życiu i w godzinie śmierci.
Chwila rozważania w ciszy, potem; K.: Panie Jezu Chryste, Ty powierzyłeś się całkowicie Twemu Ojcu w życiu i w śmierci. Pozwól nam stać się podobnymi do Ciebie, aby w nas także dokonała się wola Ojca, Ciebie prosimy:
W.: Wysłuchaj nas, Panie.
Pieśń: Ty, któryś gorzko lub Odszedł Pasterz .
Pieśń na błogosławieństwo sakramentalne (o ile nie jest to ado¬racja przy Bożym Grobie): Zawitaj Ciało

Źródło „Agenda Liturgiczna Diecezji Opolskiej”

Modlitwa do Chrystusa na krzyżu wiszącego

Proszę Cię, najukochańszy Panie Jezu Chryste! dla tej niezmiernej miłości, którą naród ludzki ukochałeś, gdy niebieskim będąc królem na ciele zraniony, z sercem włócznią przebitem, ze zmysłami pomieszanymi, ze smutkiem wyrytym na wszystkich rysach, z rękami rozciągnionemi, z nogami gwoźdźmi przebitemi, z ustami zsiniałemi, zbladły na twarzy, z głową nachyloną, z bokiem otworzonym i duszą strapioną zawisłeś na krzyżu. Przez tę miłość, która serce Twoje najsłodsze wówczas przeszyła, gdy dusza Twoja z ciałem się rozłączała, zmiłuj się nad duszą moją przy jej wyjściu z ciała. Amen.

za: modlitewnik "Sam na sam z Panem Jezusem" 1910r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz